Upały przeciążają służby ratunkowe w prowincji Liège – gubernator apeluje o rozsądne korzystanie z numeru 112
Gubernator prowincji Liège Hervé Jamar zaapelował do mieszkańców o odpowiedzialność i rozwagę, aby nie doprowadzać do dalszego przeciążenia służb ratunkowych. Z powodu wysokich temperatur liczba...
© Mateusz Kapica - Aktualnosci.be Gubernator prowincji Liège Hervé Jamar zaapelował do mieszkańców o odpowiedzialność i rozwagę, aby nie doprowadzać do dalszego przeciążenia służb ratunkowych. Z powodu wysokich temperatur liczba interwencji jest wyjątkowo duża. Apel znalazł się w komunikacie opublikowanym w niedzielę po południu. Władze prowincji proszą, by numer alarmowy 112 pozostawić wyłącznie dla sytuacji, w których istnieje bezpośrednie zagrożenie życia.
Gwałtowny wzrost liczby wezwań
Przedstawiciele służb ratunkowych, pomocy medycznej w nagłych wypadkach (AMU), central numeru 112 oraz szpitali spotkali się w niedzielę w południe, aby ocenić aktualną sytuację. Po krótkim spadku liczby zgłoszeń nad ranem stwierdzono wyraźny powrót bardzo dużego napływu wezwań.
Aby poradzić sobie z rosnącym obciążeniem, system pomocy medycznej w nagłych wypadkach w prowincji Liège został wzmocniony czterema dodatkowymi ambulansami. Jeden z nich skierowano z prowincji Luksemburg w ramach wzajemnej pomocy między prowincjami.
Bardzo duże obciążenie dotyczy także numeru 1733, przeznaczonego do kontaktu z całodobową opieką lekarza ogólnego. Prowadzone są działania, które mają zwiększyć możliwości przyjmowania zgłoszeń pod tym numerem. Centrala numeru 112 odnotowała w niedzielę między godz. 7.00 a południem 22 zgłoszenia zgonów w prowincji Liège, podczas gdy zwykle w ciągu całej doby rejestrowanych jest od 30 do 35 zgonów.
Zalecenia dla mieszkańców
W komunikacie gubernator zwraca się do mieszkańców, aby dzwonili pod numer 112 wyłącznie w sytuacjach zagrożenia życia. W przypadku dolegliwości, które nie stanowią bezpośredniego zagrożenia, zaleca najpierw kontakt z lekarzem rodzinnym albo skorzystanie z numeru 1733. Apeluje również o ochronę przed upałem oraz o szczególną troskę o osoby starsze, samotne i znajdujące się w trudnej sytuacji zdrowotnej.
Władze prowincji informują ponadto, że na bieżąco monitorują rozwój sytuacji i pozostają w stałym kontakcie ze służbami ratunkowymi, szpitalami oraz organami odpowiedzialnymi za zdrowie.