Strajk w Bruxelles-Propreté zakłócił odbiór odpadów – oto najbardziej dotknięte gminy
Wtorkowe akcje protestacyjne związków zawodowych przeciwko działaniom rządu federalnego zakłóciły pracę Bruxelles-Propreté, agencji odpowiedzialnej za czystość w stolicy. Mimo strajku udało się...
Wizualizacja SI - Aktualnosci.be Wtorkowe akcje protestacyjne związków zawodowych przeciwko działaniom rządu federalnego zakłóciły pracę Bruxelles-Propreté, agencji odpowiedzialnej za czystość w stolicy. Mimo strajku udało się utrzymać znaczną część zadań: zrealizowano 64 procent objazdów i odebrano 72 procent białych worków. Z powodu braków kadrowych otwarty pozostał wyłącznie Recypark w Auderghem.
Zakłócenia w odbiorze worków w wielu dzielnicach
Ze względu na wysokie temperatury służby operacyjne agencji w pierwszej kolejności zajęły się odbiorem odpadów spożywczych i resztkowych prowadzonym od drzwi do drzwi. Choć większość białych worków została zabrana, w części dzielnic nie udało się przeprowadzić niektórych objazdów w zwykłym trybie. Od 20 do 45 procent odpadów resztkowych nie odebrano na Schaerbeek, na Molenbeek, na Etterbeek, na Koekelberg i w Saint-Josse, a także w strefach Bruksela-Laeken-Quartier Versailles oraz Bruksela-Neder-Over-Heembeek.
W niektórych brukselskich gminach na odbiór czekało nawet do 90 procent niebieskich worków. Największe zakłócenia odnotowano w Woluwe-Saint-Lambert, Woluwe-Saint-Pierre, Neder-Over-Heembeek oraz na Etterbeek, gdzie przy krawężnikach pozostało od 45 do 90 procent worków PMC. Problemy dotyczyły także żółtych worków, choć w znacznie mniejszej skali – głównie na Etterbeek i w Neder-Over-Heembeek.
W przypadku odpadów spożywczych strajk mocniej dotknął Laeken, Woluwe-Saint-Pierre oraz niektóre dzielnice Neder-Over-Heembeek i Woluwe-Saint-Lambert. Bruxelles-Propreté apeluje, aby nie zabierać nieodebranych worków z powrotem do domów. Od środy przewidziano objazdy uzupełniające, uzależnione od dostępności ekip.
Recyparki zamknięte poza placówką w Auderghem
Pozostałe usługi działały normalnie albo niemal normalnie. W dużej mierze udało się zrealizować odbiór odpadów związanych z budynkami i działalnością handlową oraz wywóz odpadów wielkogabarytowych. Znacznie gorzej wyglądała sytuacja ze sprzątaniem jezdni, które zostało poważnie zakłócone. Mieszkańcy nie mogli również korzystać z recyparków – wyjątkiem była jedynie placówka w Auderghem, utrzymana jako jedyna w otwarciu.
Choć część pracowników stawiła się we wtorek w pracy, w kolejnych godzinach akcja strajkowa może zyskać szersze poparcie. Z tego powodu szczególnej uwagi wymagać będzie wieczorny odbiór odpadów, zwłaszcza w gminach Berchem-Sainte-Agathe, Ganshoren, Jette, Uccle i Woluwe-Saint-Lambert.