Gmina Herent obdzwania samotnych seniorów – akcja przed najgorętszą nocą w historii pomiarów
Około trzydziestu pracowników gminy Herent we Flandrii od środowego popołudnia stara się telefonicznie skontaktować ze wszystkimi osobami po osiemdziesiątce, które mieszkają samotnie. To właśnie...
Wizualizacja SI - Aktualnosci.be Około trzydziestu pracowników gminy Herent we Flandrii od środowego popołudnia stara się telefonicznie skontaktować ze wszystkimi osobami po osiemdziesiątce, które mieszkają samotnie. To właśnie seniorzy z tej grupy są szczególnie narażeni na skutki wysokich temperatur. Rozmowy mają zapewnić im wsparcie, a jednocześnie pozwolić szybko wychwycić ewentualne niepokojące sygnały. O inicjatywie informuje publiczny nadawca VRT.
Łącznie gmina chce wykonać około 500 telefonów. Akcja została zorganizowana spontanicznie i rozpoczęła się w przeddzień nocy, która może okazać się najcieplejsza od początku prowadzenia pomiarów.
Jak wyjaśnia radny ds. opieki społecznej Jan Creten (PACT3020), chodzi przede wszystkim o osoby, które mogą być społecznie odizolowane. Gmina chce upewnić się, że czują się dobrze i że niczego im nie brakuje.
Pomoc w razie potrzeby
W akcji radnego wspiera około trzydziestu pracowników, którzy zgłosili się do niej dobrowolnie. Seniorzy, którzy nie mają telefonu, otrzymują pismo wysłane pocztą. Creten liczy, że całą listę adresów uda się sprawdzić jeszcze tego samego dnia.
Jak zapowiada radny, jeśli podczas rozmów pojawią się sygnały alarmowe, pracownicy spróbują również odwiedzić daną osobę. Takie wizyty mogą przeprowadzać strażnicy gminni lub policja. Na razie nie było jeszcze takiej potrzeby, choć kulminacja fali upałów dopiero ma nadejść.
W te gorące dni lokalne władze chcą mieć pewność, że każdy pije wystarczająco dużo płynów i ma odpowiednio zaopatrzoną lodówkę.
Gminny plan na upały
Równolegle z akcją telefoniczną gmina Herent uruchomiła plan działania na czas upałów. Zebrano w nim praktyczne wskazówki dotyczące radzenia sobie z największym gorącem, a władze wskazały także kilka miejsc, w których można się ochłodzić.
„Jednym z nich jest lokalne centrum usługowe d’ Ontmoeting, gdzie mieszkańcy mogą skorzystać z klimatyzacji i napić się chłodnej wody” – podsumowuje Creten.