Szkoła z Hoegaarden szuka chłodu w firmach – lekcje w klimatyzowanych salach konferencyjnych
W czasie gdy część szkół decyduje się na zamknięcie z powodu upałów, gminna szkoła podstawowa w Hoegaarden wybrała inne, nietypowe rozwiązanie. Najbardziej nagrzane klasy przeniesiono do...
Wizualizacja SI - Aktualnosci.be W czasie gdy część szkół decyduje się na zamknięcie z powodu upałów, gminna szkoła podstawowa w Hoegaarden wybrała inne, nietypowe rozwiązanie. Najbardziej nagrzane klasy przeniesiono do klimatyzowanych sal konferencyjnych lokalnych przedsiębiorstw. Z inicjatywą wystąpił burmistrz Joris Verbaeten (CD&V), po tym jak dyrektor placówki przekazał mu swoje obawy dotyczące wysokich temperatur w budynku szkoły.
Jak relacjonuje burmistrz, nauczyciele nie byli już w stanie skutecznie schłodzić sal lekcyjnych. Wtedy zdecydował się poprosić o wsparcie okoliczne firmy. Verbaeten wyjaśnił, że zadzwonił do kilku przedsiębiorców, którzy od razu zadeklarowali gotowość udostępnienia swoich pomieszczeń. Jak dodał, takie sale dobrze sprawdzają się także jako tymczasowe klasy, ponieważ wiele firm dysponuje salami konferencyjnymi wyposażonymi w projektor.
Rozwiązanie awaryjne zamiast inwestycji w klimatyzację
Do przedsiębiorstw przeniesiono jedynie te klasy, które znajdowały się w najbardziej nagrzanych pomieszczeniach. Burmistrz przyznał, że gmina rozważała inwestycję w klimatyzację, ale oznaczałaby ona bardzo wysokie koszty i na razie nie jest brana pod uwagę. Jak podkreślił, tak silnego upału nikt nie był w stanie przewidzieć, dlatego obecne działania mają charakter rozwiązania awaryjnego.
Część dzieci trafiła do Cytivy, firmy farmaceutycznej działającej przy Reugelstraat. Uczniowie są zadowoleni, że mogą uczyć się w chłodniejszych warunkach. Jak opowiadają, w ich własnej sali robi się bardzo gorąco, ponieważ w pobliżu budynku nie ma drzew dających cień. Dzieci przyznają, że przy tak wysokich temperaturach trudno im się skupić, natomiast w nowym, chłodnym miejscu czują się znacznie lepiej.
Współpraca z firmami do końca tygodnia
Uczniowie będą mogli korzystać z pomieszczeń udostępnionych m.in. przez Cytivę jeszcze do końca tygodnia. Burmistrz zaznaczył, że zajęcia w szkole są kontynuowane. Jak dodał, nawet gdyby lekcje zostały odwołane, gmina i tak musiałaby zapewnić chłodne pomieszczenia na potrzeby opieki nad dziećmi. Verbaeten wyraził zadowolenie, że lokalne przedsiębiorstwa zdecydowały się na współpracę z gminą.