Upały zatrzymują francuskie reaktory – EDF wyłączył trzy bloki, by chronić rzeki
Francuski koncern energetyczny EDF wyłączył w czwartek dwa kolejne reaktory jądrowe – w elektrowniach Bugey i Nogent-sur-Seine. Tym samym liczba bloków zatrzymanych we Francji z powodu wysokich...
Wizualizacja SI - Aktualnosci.be Francuski koncern energetyczny EDF wyłączył w czwartek dwa kolejne reaktory jądrowe – w elektrowniach Bugey i Nogent-sur-Seine. Tym samym liczba bloków zatrzymanych we Francji z powodu wysokich temperatur wzrosła do trzech, po wcześniejszym wstrzymaniu pracy reaktora w Golfech. Z informacji przekazanych agencji AFP wynika, że ograniczenie produkcji objęło również jeden z bloków elektrowni Saint-Alban.
Reaktor nr 3 w elektrowni Bugey w departamencie Ain, położonej nad Rodanem, pozostaje wyłączony od godz. 9.00. Podobnie jest z blokiem nr 1 w Nogent-sur-Seine w departamencie Aube, którego pracę wstrzymano o godz. 9.15. Jak wyjaśnia EDF na swojej stronie z informacjami regulacyjnymi, decyzja została podjęta z „przyczyn zewnętrznych związanych ze środowiskiem”, aby zachować dopuszczalne limity ogrzewania wód Rodanu i Sekwany.
Wyłączenia reaktorów oraz ograniczenia produkcji, o których decyduje EDF, mają zapewnić zgodność z obowiązkami środowiskowymi. Chodzi przede wszystkim o ochronę fauny i flory rzek, których wody są wykorzystywane do chłodzenia instalacji w elektrowniach jądrowych.
Ochrona przed nagrzewaniem rzek
Podczas upałów rosnąca temperatura wód może zmuszać EDF do zmniejszania mocy, a w niektórych przypadkach nawet do całkowitego zatrzymania produkcji. Celem jest uniknięcie dodatkowego podgrzewania rzek przez zrzuty cieplejszej wody chłodniczej. W zależności od elektrowni różnica może wynosić od kilku dziesiątych stopnia do kilku stopni. Wszystkie 57 francuskich reaktorów działa w ramach limitów ogrzewania wód, których nie wolno przekraczać.
Wysokie temperatury zakłócają także pracę elektrowni Saint-Alban w departamencie Isère, gdzie reaktor nr 2 musi funkcjonować z obniżoną mocą.
Operator sieci wysokiego napięcia RTE, odpowiedzialny za utrzymanie równowagi systemu elektroenergetycznego, zapewnił w środę agencję AFP, że Francja ma wystarczające moce wytwórcze, aby pokryć zapotrzebowanie na energię elektryczną. Dotyczy to również sytuacji, w której część źródeł produkcji zostaje czasowo wyłączona.