Siedem dębów w Zeveneken ma się dobrze – radny uspokaja mieszkańców po niepokojących wpisach w sieci
Siedem nowych dębów posadzonych w Zeveneken, w gminie Lochristi, rozwija się prawidłowo – poinformowały władze gminy po niepokojących wpisach mieszkańców w mediach społecznościowych. Obawy...
Wizualizacja SI - Aktualnosci.be Siedem nowych dębów posadzonych w Zeveneken, w gminie Lochristi, rozwija się prawidłowo – poinformowały władze gminy po niepokojących wpisach mieszkańców w mediach społecznościowych. Obawy wzbudziło to, że część drzew lekko pochyla się na boki. Jak wyjaśnia radny Fréderic Droesbeke, jest to całkowicie normalne, ponieważ są to młode i elastyczne drzewa.
Mieszkańcy Zeveneken uważnie śledzą stan „swoich” dębów, co trudno uznać za zaskakujące. To już trzecia partia drzew posadzona w tym miejscu w ciągu kilku lat, ponieważ dwie poprzednie obumarły. W lutym gmina ponownie podjęła próbę i posadziła siedem młodych dębów, które w kolejnych dziesięcioleciach mają wyrosnąć na okazałe drzewa współtworzące krajobraz miejscowości.
Radny uspokaja mieszkańców
W związku z trwającą falą upałów część mieszkańców zaczęła wyrażać w mediach społecznościowych obawy o kondycję drzew. Fréderic Droesbeke (Anders Lochristi), radny odpowiedzialny za zieleń publiczną, zapewnia jednak, że mimo wysokich temperatur dębom nic złego się nie dzieje. Jak zaznacza, niektóre osoby zaniepokoiło także lekkie pochylenie drzew, które przy najmniejszym podmuchu wiatru zaczynają się kołysać. Według radnego w przypadku młodych dębów jest to naturalne.
Droesbeke dodaje, że na tym etapie wszystko przebiega pomyślnie, a gmina robi wszystko, aby jak najdokładniej monitorować stan drzew. Zapewnia, że lokalni specjaliści obserwują sytuację z dnia na dzień.
Monitoring za pomocą trzech czujników
Gmina prowadzi obserwację przy użyciu trzech czujników. Jak wyjaśnia radny, w ziemi przy korzeniach umieszczono czujnik wilgotności, który sprawdza, czy drzewa mają wystarczająco dużo wody. W tym tygodniu z pewnością konieczne będzie dodatkowe podlewanie.
Samorząd śledzi również wzrost oraz obwód pnia za pomocą dendrometru. Droesbeke tłumaczy, że każdego dnia drzewo się rozszerza, a nocą ponownie kurczy. Dopóki rozszerzanie jest większe niż kurczenie, wiadomo, że drzewo rośnie i rozwija się prawidłowo. Gmina otrzymywała w tej sprawie cotygodniowe raporty.
Trzecim urządzeniem jest inklinometr, który rejestruje stopień nachylenia drzew. Ten czujnik ma uruchomić alarm, jeśli drzewa pochyliłyby się zbyt mocno.