SNCB/NMBS zaostrza kontrole biletów na peronach i kończy sprzedaż w pociągach
Belgijski przewoźnik kolejowy SNCB/NMBS wzmocni kontrole sprawdzające, czy osoby oczekujące na pociąg na peronie mają ważny bilet. Działanie to jest częścią walki z oszustwami biletowymi i zacznie...
Wizualizacja SI - Aktualnosci.be Belgijski przewoźnik kolejowy SNCB/NMBS wzmocni kontrole sprawdzające, czy osoby oczekujące na pociąg na peronie mają ważny bilet. Działanie to jest częścią walki z oszustwami biletowymi i zacznie obowiązywać 1 lipca.
Powszechnie wiadomo, że aby wsiąść do pociągu, trzeba mieć ważny bilet. Mniej znany jest jednak fakt, że ta sama zasada dotyczy również przebywania na peronie, jeszcze przed wejściem do składu. Jak precyzuje SNCB/NMBS, dostęp do peronów jest zarezerwowany wyłącznie dla osób posiadających ważny bilet albo towarzyszących osobie, która taki bilet ma.
Od 1 lipca przewoźnik zaostrzy kontrole. Rzecznik Dimitri Temmerman zapowiedział, że będą one prowadzone intensywniej. Już teraz zdarza się, że kontrole odbywają się przy wejściu na peron lub bezpośrednio na nim.
Na części stacji automaty biletowe znajdują się już na peronie. Kontrolerzy będą uwzględniać tę sytuację. Jak wyjaśnia rzecznik, celem jest jednak natychmiastowe kupienie biletu po wejściu na taki peron – podobnie jak po zaparkowaniu na płatnym parkingu należy od razu udać się do automatu płatniczego.
Koniec sprzedaży biletów w pociągach
Zaostrzenie kontroli zbiega się z zakończeniem sprzedaży biletów w pociągach. Obecnie nadal można wsiąść do składu bez biletu i kupić go u konduktora, ale wiąże się to z dopłatą w wysokości 9 euro. Jak przypomniała we wtorek SNCB/NMBS, możliwość ta zniknie 1 lipca. Dziś u konduktora kupowany jest zaledwie 1 procent wszystkich biletów.
Rosnąca liczba kontroli
Likwidacja sprzedaży biletów w pociągach wpisuje się w szerszą strategię walki z oszustwami. Od 2025 r. SNCB/NMBS już dwukrotnie zwiększyła liczbę kontroli. Działają również mobilne zespoły kontrolerskie, których jedynym zadaniem jest sprawdzanie ważności biletów.
Około 7 procent podróżnych podczas kontroli nie jest w stanie okazać ważnego biletu. Osoby naruszające przepisy muszą zapłacić grzywnę w wysokości 90 euro w terminie dwóch tygodni. W przeciwnym razie grozi im grzywna sięgająca nawet 500 euro. Podróżni, którzy nie mogli kupić biletu z powodu niesprawnego automatu, nadal będą mogli nabyć go w normalnej cenie w ciągu dwóch tygodni.
Według SNCB/NMBS oszustwa biletowe kosztują przewoźnika nawet 80 milionów euro rocznie. Ponadto konfrontacje z osobami podróżującymi bez biletu są główną przyczyną agresji wobec personelu kolejowego. W ubiegłym roku przewoźnik odnotował 2 600 zgłoszeń aktów agresji wobec swoich pracowników, czyli średnio siedem zdarzeń dziennie.