Molenbeek ogranicza wydatki – zwolnienia w gminie i CPAS/OCMW oraz niższe premie
Po kilku tygodniach niepewności kolegium gminne Molenbeek osiągnęło porozumienie w sprawie budżetu. Przyjęty plan przewiduje niewielki deficyt, wynoszący 312 000 euro, a główne oszczędności mają...
Wizualizacja SI - Aktualnosci.be Po kilku tygodniach niepewności kolegium gminne Molenbeek osiągnęło porozumienie w sprawie budżetu. Przyjęty plan przewiduje niewielki deficyt, wynoszący 312 000 euro, a główne oszczędności mają zostać znalezione po stronie wydatków. W praktyce oznacza to m.in. zwolnienie 20 pracowników gminy oraz kolejnych 20 osób zatrudnionych w CPAS/OCMW, czyli gminnym ośrodku pomocy społecznej. Zapowiedziano również stopniowe ograniczanie premii.
Spis treści
Zwolnienia i dalsze blokowanie naboru
Burmistrz Catherine Moureaux (PS), radny do spraw finansów Dirk De Block (PTB/PVDA) oraz przewodniczący CPAS/OCMW Ahmed El Khannouss (Molenbeek autrement) poinformowali o planowanych zwolnieniach, nie ukrywając przy tym żalu z powodu tej decyzji. Redukcja ma objąć 20 osób zatrudnionych w administracji gminnej oraz 20 pracowników CPAS/OCMW. Utrzymana zostanie także zasada obowiązująca od trzech lat: etaty zwalniane po odejściu pracowników na emeryturę nie będą automatycznie uzupełniane.
Premie będą stopniowo obniżane
Większość gminna zdecydowała również o stopniowej redukcji premii. Premia wypłacana na koniec roku ma zostać zmniejszona średnio o połowę, ale skala cięć będzie zależała od poziomu dochodów. W przypadku osób z najniższymi wynagrodzeniami obniżka ma wynieść około 40 procent, natomiast w przypadku kadry kierowniczej oraz członków kolegium – 80 procent. “Chcemy pójść dalej, ale to już dobry gest” – komentuje lokalne PTB.
Mobilizacja zapowiedziana na 23 czerwca
Jednocześnie PTB wzywa do udziału w mobilizacji zaplanowanej na wtorek 23 czerwca w Botanique. Partia zapowiada, że dołączy do zgromadzenia, aby przypomnieć o potrzebie odpowiedniego finansowania gmin. Ugrupowanie krytykuje kolejne decyzje federalne, które – jego zdaniem – zwiększały obciążenia samorządów, zarówno w obszarze policji, jak i CPAS/OCMW.
“W 2020 roku Molenbeek płaciło 50 milionów euro na CPAS i policję, czyli na zadania, które powinny być finansowane ze szczebla federalnego. Dziś kwota ta wzrosła do 75 milionów. W tym roku na gminę spadł dodatkowy rachunek w wysokości 12 milionów euro: jeszcze więcej obciążeń przeniesionych przez władze federalne, cięcia w dotacjach i wszechobecny wzrost cen” – przypomina PTB.