Na Schaerbeek odsłonięto kamień upamiętniający Dianę – ofiarę zabójstwa sprzed roku
W czwartek na Schaerbeek odsłonięto kamień pamiątkowy i tablicę poświęcone Dianie Andreei Gramie, zamordowanej przez byłego partnera w grudniu 2024 r. Mimo upału kilkadziesiąt osób zebrało się przed...
Wizualizacja SI - Aktualnosci.be W czwartek na Schaerbeek odsłonięto kamień pamiątkowy i tablicę poświęcone Dianie Andreei Gramie, zamordowanej przez byłego partnera w grudniu 2024 r. Mimo upału kilkadziesiąt osób zebrało się przed dawną kawiarnią, którą prowadziła – Ruya Café, na rogu avenue du Diamant i avenue Léon Mahillon. To właśnie w tym miejscu odsłonięto tablicę – informuje BRUZZ.
„Pamięci Diany Andreei Gramy”
U podstawy słupa, na którym zamontowano tablicę pamiątkową, umieszczono mozaikę wykonaną przez artystkę Saskię Leurart. Widnieje na niej napis: „Pamięci Diany Andreei Gramy, ofiary zabójstwa kobiety z 3 grudnia 2024 r.”. Towarzyszy mu tekst autorstwa artystki słowa Asmy Soulisty, piętnujący to, czego kobiety doświadczają „w swoich domach, w swoich rodzinach, na ulicy i we własnym ciele”.
Poprzez tę inicjatywę gmina chce uczcić pamięć młodej kobiety. Jak podkreśla, mozaikowy bruk ma być nie tylko wyrazem hołdu i uznania, lecz także trwałym wpisaniem jej historii w przestrzeń publiczną i pamięć zbiorową. Nazywając przemoc po imieniu i nadając widoczność systemowej przemocy wobec kobiet, Schaerbeek wyraża wolę przełamania milczenia, które wciąż zbyt często otacza takie sytuacje.
Według Vincenta Vanhalewyna (Ecolo), radnego do spraw równości płci, ustawienie kamienia pamiątkowego pokazuje przemoc wobec kobiet i zakotwicza ją w przestrzeni publicznej, tak aby każdy – a szczególnie mężczyźni – zdał sobie z niej sprawę. Alice Dirkx, koordynatorka feministycznej platformy przeciwko przemocy wobec kobiet, zwróciła natomiast uwagę, że tablica potwierdza istnienie Diany Gramy i przypomina przechodniom, że w tym miejscu zamordowano kobietę ze względu na jej płeć.
Były partner z zarzutem zabójstwa
3 grudnia 2024 r. policja została wezwana około godz. 20.40 do interwencji w holu wejściowym budynku przy avenue du Diamant. Po przybyciu na miejsce funkcjonariusze znaleźli młodą kobietę z ranami kłutymi. Udzielili jej pierwszej pomocy, czekając na służby ratunkowe, jednak ofiara zmarła wskutek odniesionych obrażeń.
To zabójstwo skłoniło radę gminy Schaerbeek do przyjęcia rezolucji przeciwko przemocy i dyskryminacji kobiet. Kilka dni po zdarzeniu około stu osób wzięło udział w marszu upamiętniającym młodą kobietę w tej okolicy. Byłemu partnerowi postawiono od tego czasu zarzut zabójstwa.
Osoby doświadczające przemocy lub znające kogoś w takiej sytuacji mogą uzyskać pomoc pod bezpłatnym numerem 1712, przeznaczonym do spraw przemocy i nadużyć, lub pod numerem 1722 w sytuacji zagrożenia. Wsparcie w języku polskim oferuje także telefon zaufania prowadzony przez organizacje polonijne w Belgii.